Ծրագրի նպատակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ինժեներության ոլորտներում կարողությունների զարգացումն է, մասսայական կրթություն իրականացնելու միջոցով ՀՀ մարզերի բնակիչներին ոլորտի վերաբերյալ բազային գիտելիքներ տրամդրելը և ոլորտի ներկայացուցիչներին միավորելը:
Նկարագիր
«Տեխնոլոգիական կարողությունների և հմտությունների զարգացման» ծրագրի համար առանձնացվում են հետևյալ բաղադրիչները`
1. «Մասսայական ուսուցում» բաղադրիչ
Ծրագիրը  նախատեսված է իրականացնել ՀՀ Գեղարքունիքի, ՀՀ Սյունիքի և ՀՀ Վայոց ձորի մարզերի շուրջ 300 մասնակցի համար:
Դասընթացների ավարտից հետո սովորողները կունենան գիտելիքներ ծրագրավորման ուղղությունների, դիզայներական ծրագրերի, մեքենայական ուսուցման մոդելների և արդի տեխնոլոգիաների ու դրանց առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
1. «Կարողությունների զարգացում» բաղադրիչ
Ծրագիրն ուղղված է ինժեներական և ՏՏ ոլորտում գործունեություն ծավալող  ընկերությունների կադրային պատրաստմանը, վերապատրաստմանը և համալրմանը:
1. «Որակավորման բարձրացում» բաղադրիչ
Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել համաշխարհային ճանաչում ունեցող կրթական կենտրոնների միջոցով: Վերոնշյալ բաղադրիչով լրիվ կամ մասնակի դրամաշնորհներ կտրամադրվեն նախապես հրապարակված կրթական կենտրոնների ցանկերում համապատասխան ուղղություններով (առցանց դասընթացներ) ընդունելության փուլն անցած և նախապես ձևավորված մրցութային հանձնաժողովի կողմից հավանություն ստացած մասնագետների համար:
1. «Գործնական հմտությունների կատարելագործում» բաղադրիչ
Ծրագրի շրջանակում կիրականացվի «Հաքաթոն»: Առաջին մասում կկազմակերպվեն միջոցառումներ, որոնց ժամանակ բիզնեսի ներկայացուցիչները խնդիրներ կառաջադրեն պատահական ձևավորված թիմերի առջև և վերջիններս կմրցեն վերոնշյալ խնդիրների լուծման իրենց տարբերակներով:
Երկրորդ մասում կկազմակերպվեն ֆորումներ, որոնց ընթացքում կիրականացվեն քննարկումներ Նախարարության, բիզնեսի, ստարտափների, ուսանողների, գիտական և կրթական կազմակերպությունների մասնակցությամբ: Ֆորումներում մասնակիցները հնարավորություն կունենան կիսվել իրենց փորձով, ներկայացնել նոր առաջարկեր: Միջոցառման արդյունքում կստեղծվեն կապեր հաստատելու նոր հնարավորություններ բիզնեսի և գիտակրթական ոլորտի ներկայացուցիչների միջև:
Լրացուցիչ տեղեկություններ
• 2020 թվականին ծրագիրն իրականացվել է 19 ուղղություններով՝ 11 կազմակերպութոյւնների կողմից: Ծրագրի դիմորդների թիվը կազմել է՝ 15.360: Դասընթացներն ավարտել է 5.225 շրջանավարտ, որոնցից՝ Երևանից 2.434, մարզերից և Արցախից՝ 2.791 մասնակից:
• 2021 թվականի ծրագիրն իրականացվել է 16 ուղղություններով՝ 8 կազմակերպությունների կողմից: Ծրագրի դիմորդների թիվը կազմել է 7.026: Դասընթացներն ավարտել է 2.896 շրջանավարտ, որոնցից՝ Երևանից 1.480, մարզերից և Արցախից՝ 1.416 մասնակից: Ծրագրին ներգրավված են եղել Արցախյան պատերազմների 421 մասնակիցներ:
• 2022 թվականին ծրագիրն իրականացվել է 5 ուղղություններով՝ 7 կազմակերպությունների կողմից։ Ծրագրի դիմորդների թիվը կազմել է 1.779: Դասընթացներն ավարտել է 791 շրջանավարտ, որոնցից՝ Երևանից 374, մարզերից և Արցախից՝ 417 մասնակից: Ծրագրին ներգրավված են եղել Արցախյան պատերազմների130 մասնակիցներ:
• 2023 թվականի ծրագիրը ընթացքի մեջ է:
Կոնտակտային տվյալներ
Կայք՝ edu.hti.am
Հեռ․՝ +374 10 590319
Էլ. հասցե՝ Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։

Целью проекта является развитие потенциала в области информационных технологий и инжиниринга, предоставление базовых знаний об этой области жителям регионов РА через массовое образование и объединение представителей отрасли.
Описание
В проекте «Развитие технологических возможностей и навыков» выделяются следующие компоненты:
- Компонент «Массовое обучение»
Курсы планируется провести в марзах Гехаркуник, Вайоц Дзор и Сюник для около 300 участников.
По завершении курсов, участники будут иметь минимальные знания в программировании и дизайн программ, модели машинного обучения, современные технологии (включая квантовое программирование, блокчейн технологии и т.д.) и их особенности.
- Компонент «Развитие потенциала»
Программа направлена на набор и подготовку кадров компаний, работающих в области инженерии и ИТ.
- Компонент «Повышение квалификации»
Проект планируется реализовать через всемирно известные образовательные центры. Полные или частичные гранты с вышеуказанным компонентом будут предоставляться специалистам, прошедшим вступительный этап по соответствующим направлениям (онлайн-курсы) в предварительно опубликованных списках образовательных центров и утвержденным предварительно сформированной конкурсной комиссией.
- Компонент «Совершенствование практических навыков»
В рамках проекта пройдет «Hackathon». В первой части будут организованы мероприятия, в ходе которых представители бизнеса представят задачи случайно сформированным командам, а последние будут соревноваться в своих решениях вышеуказанных задач.
Во второй части будут организованы форумы, в ходе которых пройдут обсуждения с участием министерства, бизнеса, стартапов, студентов, научных и образовательных организаций. Участники получат возможность обменяться опытом и выдвинуть новые предложения. Мероприятие создаст новые возможности для налаживания связей с деловыми и научными кругами.
Дополнительная информация
- В 2020 году программа реализовывалась по 19 направлениям 11 организациями. Количество претендентов на программу составило 15 360 человек. Курсы закончили 5225 выпускников, из них 2434 человека из Еревана, 2791 человек из регионов и Арцаха.
- Программа 2021 года реализовывалась по 16 направлениям 8 организациями. Количество претендентов на программу составило 7026 человек. Курсы закончили 2896 выпускников, из них 1480 из Еревана, 1416 из регионов и Арцаха. В программе приняли участие 421 участников Арцахских войн.
- В 2022 году программа реализуется по 5 направлениям 7 организациями. Количество претендентов на программу составило 1.779 человек. Курсы закончили 791 выпускников, из них 374 из Еревана, 417 из регионов и Арцаха. В программе приняли участие 130 участников Арцахских войн.