Ծրագրի նպատակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ինժեներության ոլորտներում կարողությունների զարգացումն է, մասսայական կրթություն իրականացնելու միջոցով ՀՀ մարզերի բնակիչներին ոլորտի վերաբերյալ բազային գիտելիքներ տրամդրելը և ոլորտի ներկայացուցիչներին միավորելը:
Նկարագիր
«Տեխնոլոգիական կարողությունների և հմտությունների զարգացման» ծրագրի համար առանձնացվում են հետևյալ բաղադրիչները`
1. «Մասսայական ուսուցում» բաղադրիչ
Ծրագիրը  նախատեսված է իրականացնել ՀՀ Գեղարքունիքի, ՀՀ Սյունիքի և ՀՀ Վայոց ձորի մարզերի շուրջ 300 մասնակցի համար:
Դասընթացների ավարտից հետո սովորողները կունենան գիտելիքներ ծրագրավորման ուղղությունների, դիզայներական ծրագրերի, մեքենայական ուսուցման մոդելների և արդի տեխնոլոգիաների ու դրանց առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
1. «Կարողությունների զարգացում» բաղադրիչ
Ծրագիրն ուղղված է ինժեներական և ՏՏ ոլորտում գործունեություն ծավալող  ընկերությունների կադրային պատրաստմանը, վերապատրաստմանը և համալրմանը:
1. «Որակավորման բարձրացում» բաղադրիչ
Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել համաշխարհային ճանաչում ունեցող կրթական կենտրոնների միջոցով: Վերոնշյալ բաղադրիչով լրիվ կամ մասնակի դրամաշնորհներ կտրամադրվեն նախապես հրապարակված կրթական կենտրոնների ցանկերում համապատասխան ուղղություններով (առցանց դասընթացներ) ընդունելության փուլն անցած և նախապես ձևավորված մրցութային հանձնաժողովի կողմից հավանություն ստացած մասնագետների համար:
1. «Գործնական հմտությունների կատարելագործում» բաղադրիչ
Ծրագրի շրջանակում կիրականացվի «Հաքաթոն»: Առաջին մասում կկազմակերպվեն միջոցառումներ, որոնց ժամանակ բիզնեսի ներկայացուցիչները խնդիրներ կառաջադրեն պատահական ձևավորված թիմերի առջև և վերջիններս կմրցեն վերոնշյալ խնդիրների լուծման իրենց տարբերակներով:
Երկրորդ մասում կկազմակերպվեն ֆորումներ, որոնց ընթացքում կիրականացվեն քննարկումներ Նախարարության, բիզնեսի, ստարտափների, ուսանողների, գիտական և կրթական կազմակերպությունների մասնակցությամբ: Ֆորումներում մասնակիցները հնարավորություն կունենան կիսվել իրենց փորձով, ներկայացնել նոր առաջարկեր: Միջոցառման արդյունքում կստեղծվեն կապեր հաստատելու նոր հնարավորություններ բիզնեսի և գիտակրթական ոլորտի ներկայացուցիչների միջև:
Լրացուցիչ տեղեկություններ
• 2020 թվականին ծրագիրն իրականացվել է 19 ուղղություններով՝ 11 կազմակերպութոյւնների կողմից: Ծրագրի դիմորդների թիվը կազմել է՝ 15.360: Դասընթացներն ավարտել է 5.225 շրջանավարտ, որոնցից՝ Երևանից 2.434, մարզերից և Արցախից՝ 2.791 մասնակից:
• 2021 թվականի ծրագիրն իրականացվել է 16 ուղղություններով՝ 8 կազմակերպությունների կողմից: Ծրագրի դիմորդների թիվը կազմել է 7.026: Դասընթացներն ավարտել է 2.896 շրջանավարտ, որոնցից՝ Երևանից 1.480, մարզերից և Արցախից՝ 1.416 մասնակից: Ծրագրին ներգրավված են եղել Արցախյան պատերազմների 421 մասնակիցներ:
• 2022 թվականին ծրագիրն իրականացվել է 5 ուղղություններով՝ 7 կազմակերպությունների կողմից։ Ծրագրի դիմորդների թիվը կազմել է 1.779: Դասընթացներն ավարտել է 791 շրջանավարտ, որոնցից՝ Երևանից 374, մարզերից և Արցախից՝ 417 մասնակից: Ծրագրին ներգրավված են եղել Արցախյան պատերազմների130 մասնակիցներ:
• 2023 թվականի ծրագիրը ընթացքի մեջ է:
Կոնտակտային տվյալներ
Կայք՝ edu.hti.am
Հեռ․՝ +374 10 590319
Էլ. հասցե՝ Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։

The goal of the project is to develop capacities in the fields of information technology and engineering, to provide basic knowledge about the field to the residents of the RA regions through mass education and to unite the representatives of the field.
Description
In the "Technological capabilities and skills development" project the following components are distinguished:
- "Mass Training" component
The courses are planned to be conducted in Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik marzes of the RA for around 300 participants.
Upon completion of the courses, participants will have minimal knowledge in programming, design programs, machine learning models, and modern technologies (including quantum programming, blockchain technologies, etc.) and their features.
- "Capacity Building" component
The program is aimed at preparing, training and staffing companies operating in the field of engineering and IT.
- “Upgrading” component / “Skill Boost” component
The project is planned to be implemented through world-renowned educational centers. Full or partial grants, with the above-mentioned component, will be provided to the professionals who have passed the admission phase in the relevant directions (online courses) in the pre-published lists of educational centers and approved by the pre-formed competition commission.
- “Improvement of practical skills” component
A "Hackathon" will be held within the framework of the project. In the first part, events will be organized, during which business representatives will present problems to randomly formed teams, and the latter will compete in their solutions to the above tasks.
In the second part, forums will be organized, during which discussions will be held with the participation of the Ministry, business, startups, students, scientific and educational organizations. Participants will have the opportunity to share their experiences and make new suggestions. The event will create new opportunities for networking with business and academia.
Additional information
- In 2020, the program was implemented in 19 directions by 11 organizations. The number of applicants for the program was 15,360 people. The courses were completed by 5225 graduates, of which 2434 people from Yerevan, 2791 people from the regions and Artsakh.
- The 2021 program was implemented in 16 directions by 8 organizations. The number of applicants for the program was 7026 people. The courses were completed by 2896 graduates, 1480 of them from Yerevan, 1416 from the regions and Artsakh. 421 participants of Artsakh wars took part in the program.
- In 2022, the program is being implemented in 5 areas by 7 organizations. The number of applicants for the program was 1.779 The courses were completed by 791 graduates, 374 of them from Yerevan, 417 from the regions and Artsakh. 130 participants of Artsakh wars took part in the program.