«Տեղեկատվական անվտանգության և կրիպտոգրաֆիայի ազգային կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը (այսուհետ՝ Կազմակերպություն) ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2024 թվականի մարտի 14-ի N 355-Ն որոշման համաձայն և գործում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ենթակայության տակ։
Կազմակերպության գործունեության հիմնական նպատակը տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը մշակող և տեղեկատվական անվտանգության ապահովման աշխատանքները համակարգող լիազոր մարմիններին աջակցություն ցուցաբերելն է՝ ուղղված ՀՀ պետական մարմիններում էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի և տեղեկատվության փոխանակման գործընթացների անվտանգության ապահովմանը։
Իր լիազորությունների շրջանակում Կազմակերպությունը իրականացնում է․
• տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում նորմերի և մեթոդական ուղեցույցների մշակում,
• մասնագիտական վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման ծրագրերի կազմակերպում,
• տեխնիկական և ծրագրաապարատային լուծումների մշակում,
• տեղեկատվական անվտանգության բնագավառում հետազոտական և գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացում։
Էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի և տեղեկատվության փոխանակման գործընթացների անվտանգության ապահովման նպատակով Կազմակերպությունը համագործակցում է պետական մարմինների, այդ թվում՝ համակարգող լիազոր մարմնի, ինչպես նաև ոլորտային (իրավասու) կազմակերպությունների հետ։
Կազմակերպության գործունեությունը նպաստում է Հայաստանի Հանրապետության տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում միասնական մոտեցումների ձևավորմանը, պետական համակարգերի պաշտպանվածության բարձրացմանը և թվային միջավայրի կայուն ու վստահելի զարգացմանը։

Министерство высокотехнологической промышленности РА
Государственная некоммерческая организация «Национальный центр информационной безопасности и криптографии» (далее — Организация) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Армения от 14 марта 2024 года № 355-Н и действует в ведении Министерства высокотехнологической промышленности Республики Армения.
Основной целью деятельности Организации является содействие уполномоченным органам, осуществляющим разработку государственной политики Республики Армения в сфере информационной безопасности и координацию работ по её обеспечению, в целях повышения безопасности систем электронного управления и процессов обмена информацией в государственных органах Республики Армения.
В рамках своих полномочий Организация осуществляет:
• разработку нормативных актов и методических рекомендаций в сфере информационной безопасности,
• организацию программ профессиональной переподготовки и развития потенциала,
• разработку технических и программно-аппаратных решений,
• проведение научных исследований и научно-исследовательских работ в области информационной безопасности.
В целях обеспечения безопасности систем электронного управления и процессов обмена информацией Организация взаимодействует с государственными органами, включая уполномоченный координирующий орган, а также с отраслевыми (компетентными) организациями.
Деятельность Организации направлена на формирование единых подходов в сфере информационной безопасности Республики Армения, повышение защищённости государственных систем, а также обеспечение устойчивого и надёжного развития цифровой среды.