«Տեղեկատվական անվտանգության և կրիպտոգրաֆիայի ազգային կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը (այսուհետ՝ Կազմակերպություն) ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2024 թվականի մարտի 14-ի N 355-Ն որոշման համաձայն և գործում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ենթակայության տակ։
Կազմակերպության գործունեության հիմնական նպատակը տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը մշակող և տեղեկատվական անվտանգության ապահովման աշխատանքները համակարգող լիազոր մարմիններին աջակցություն ցուցաբերելն է՝ ուղղված ՀՀ պետական մարմիններում էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի և տեղեկատվության փոխանակման գործընթացների անվտանգության ապահովմանը։
Իր լիազորությունների շրջանակում Կազմակերպությունը իրականացնում է․
• տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում նորմերի և մեթոդական ուղեցույցների մշակում,
• մասնագիտական վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման ծրագրերի կազմակերպում,
• տեխնիկական և ծրագրաապարատային լուծումների մշակում,
• տեղեկատվական անվտանգության բնագավառում հետազոտական և գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացում։
Էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի և տեղեկատվության փոխանակման գործընթացների անվտանգության ապահովման նպատակով Կազմակերպությունը համագործակցում է պետական մարմինների, այդ թվում՝ համակարգող լիազոր մարմնի, ինչպես նաև ոլորտային (իրավասու) կազմակերպությունների հետ։
Կազմակերպության գործունեությունը նպաստում է Հայաստանի Հանրապետության տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում միասնական մոտեցումների ձևավորմանը, պետական համակարգերի պաշտպանվածության բարձրացմանը և թվային միջավայրի կայուն ու վստահելի զարգացմանը։

The State Nonprofit Organization “National Center for Information Security and Cryptography” (hereinafter referred to as the “Organization”) was established pursuant to Decree No. 355-N of the Government of the Republic of Armenia dated March 14, 2024, and operates under the authority of the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.
The primary objective of the Organization is to support the authorized bodies responsible for the development of the state policy of the Republic of Armenia in the field of information security and for the coordination of information security activities, with a view to ensuring the security of e-governance systems and information exchange processes within state bodies.
Within the scope of its mandate, the Organization carries out:
- the development of standards and methodological guidelines in the field of information security,
- the organization of professional training and capacity-building programs,
- the development of technical and hardware-software solutions,
- the conduct of scientific research and applied studies in the field of information security.
For the purpose of ensuring the security of e-governance systems and information exchange processes, the Organization cooperates with state bodies, including the designated coordinating authority, as well as with sectoral (competent) organizations.
The activities of the Organization are aimed at establishing unified approaches in the field of information security in the Republic of Armenia, enhancing the resilience and protection of state systems, and ensuring the sustainable and reliable development of the digital environment.