ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Նիդերլանդների դեսպանին՝ քննարկելու նիդերլանդական ընկերությունների հայաստանյան շուկա մուտք գործելու և այլ հնարավորություններ
- Հրապարակվել է՝ 15/10/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրո-Վինտերին:
Նախարար Հայրապետյանը, ներկայացնելով ԲՏԱ նախարարության կողմից նախաձեռնվող օրենսդրական փոփոխությունները, ծրագրերը, տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումներն ու նոր ռազմավարության մշակման գործընթացներն ու տեսլականը, բարձր տեխնոլոգիաները համարել է ՀՀ տնտեսության զարգացման քաղաքականության ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկը՝ հաշվի առնելով երկրում ոլորտի առկա ներուժը:
Այս համատեքստում անդրադարձել է Նիդերլանդների հետ փոխշահավետ համագործակցությանը՝ թվային փոխակերպման քաղաքականության, կիբեռանվտանգության և ՀՀ-ում եվրոպական տեխնոլոգիական խոշոր ընկերությունների ներգրավման հնարավորություններին՝ կարևորելով նիդերլանդական հարուստ փորձն ու ձեռքբերումները, ինչպես նաև արդեն իսկ հաջողած երկուստեք փոխգործակցությունն ու Հայաստանում ոլորտի զարգացմանն ուղղված Նիդերլանդների կողմից ցուցաբերած աջակցությունը:
Դեսպանն իր հերթին ներկայացրել է փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ մասնավորապես անդրադառնալով կիբեռանվտանգության, կրիտիկական ենթակառուցվածքների կիբեռպաշտպանության վերաբերյալ մոտեցումների, տեխնիկական զարգացման ներկա պայմաններում ռիսկերի նվազեցման, թվային փոխակերպման, ինչպես նաև ստարտափների էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված քաղաքականությանն ու մեխանիզմներին:

RA Minister of High-Tech Industry received the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Armenia to Discuss the Access of Dutch Companies to the Armenian Market and Collaboration
RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia, Marieke Monroy-Winter. During the meeting, Minister Hayrapetyan outlined recent legislative changes, programs, achievements in the technology sector, and the Ministry’s ongoing strategic development initiatives. He emphasized that high technologies are a key element of Armenia's economic development strategy, given the sector's potential in the country.
In this context, the Minister highlighted the importance of mutually beneficial cooperation with the Netherlands, particularly in digital transformation, cybersecurity, and attracting large European tech companies to Armenia. He noted the Netherlands' extensive experience and achievements, as well as the existing successful bilateral cooperation and support from the Dutch side in advancing Armenia's tech sector.
Ambassador Monroy-Winter shared her perspective on potential areas of collaboration, specifically focusing on cybersecurity, the protection of critical infrastructure, risk mitigation amidst technological advances, digital transformation, and policies aimed at fostering the startup ecosystem.