Շարունակվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության «Ներուժ 6.0»` սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների պետական ծրագրի հայտերի ընդունումը
Հարգելի՛ հայրենակից,
Շարունակվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության «Ներուժ 6.0»՝ սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների պետական ծրագրի հայտերի ընդունումը:
Ծրագրի նպատակն է խթանել Հայաստանի տնտեսական առաջընթացն ու ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը, մասնագիտական հայրենադարձությունը, համահայկական ներուժի և կարողությունների ներգրավումը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործընթացներում:
Սփյուռքից շուրջ 40 թիմ կհրավիրվի Հայաստան՝ մասնակցելու 6-օրյա միջոցառումներին, ծանոթանալու Հայաստանում բիզնես վարելու առավելություններին, օգտվելու համագործակցությունների և անհատական մենթորության հնարավորություններից:
Ծրագրի շրջանակներում կկազմակերպվի ինտենսիվ աքսելերացիոն ծրագիր միջազգային հեղինակավոր աքսելերատորի կողմից:
Միջոցառումները կներառեն սեմինարներ, պատկերավոր ներկայացման նիստեր (pitch sessions), ցանցային հնարավորություններ (networking opportunities), որոնք ուղղված կլինեն ներկայացված ստարտափի զարգացմանը:
Ծրագրին կարող են դիմել տեխնոլոգիական և նորարարական ստարտափ գաղափարներ ունեցող
- այն սփյուռքահայերը, որոնք առնվազն 5 տարի և ավելի բնակվում են սփյուռքում և ունեն բնակության երկրի քաղաքացիություն կամ օրինական բնակության այլ կարգավիճակ,
- այն թիմերը, որոնց անդամների առնվազն կեսը սփյուռքահայեր են, ովքեր առնվազն 5 տարի և ավելի ապրում են սփյուռքում, ունեն տվյալ երկրի քաղաքացիություն կամ օրինական բնակության այլ կարգավիճակ,
- այն հայրենադարձները, որոնք 5 տարի և ավելի ապրել են սփյուռքում և հայրենադարձվել են վերջին 6 ամիսների ընթացքում:
Ծրագրի աշխատանքային լեզուներն են հայերենն ու անգլերենը (կապահովվի համաժամանակյա թարգմանություն նաև ռուսալեզու մասնակիցների համար):
Ծրագրի մանրամասներին ծանոթանալու համար կարող եք անցնել https://neruzh.am/hy/, հայտադիմում ներկայացնելու համար[1]՝ https://gust.com/programs/neruzh-6-0-diaspora-tech-startup-program հղումներով:
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2025 թ. մայիսի 30-ը:
Յուրաքանչյուր ստարտափից ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն կունենա 2 ներկայացուցիչ, որոնց Հայաստան ժամանման և մեկնման ավիատոմսի, տեղափոխման, կեցության և սննդի ծախսերը կհոգա ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը:
Ծրագիրը կիրականացվի 2025 թվականի սեպտեմբերի 22-27-ը:
Հարցեր ունենալու դեպքում կարող եք կապ հաստատել neruzh@hti.am էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ զանգահարել +374 41 08 05 98 (WhatsApp, Telegram) հեռախոսահամարով։
[1] Հայտադիմումների հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն տարբերակներին հասանելիություն ունենալու համար խնդրում ենք կատարել հետևյալ քայլերը՝ նշված հղումով անցնելուց հետո սեղմեք ՛՛Apply by May 30՛՛ կոճակը, կազմակերպության անվանումը գրեք անգլերենով, որից հետո հայտադիմումի լրացումը շարունակելու հնարավորություն կունենաք Ձեր նախընտրած լեզվով:

Продолжается прием заявок на участие в программе «Неруж 6.0» Министерства высокотехнологической промышленности Республики Армения для стартапов диаспоры
Уважаемый соотечественник,
Продолжается прием заявок на участие в программе «Неруж 6.0» Министерства высокотехнологической промышленности Республики Армения для стартапов диаспоры.
Цель программы заключается в содействии экономическому развитию Армении и укреплению стартап-экосистемы, а также в поддержке профессиональной репатриации, вовлечении армянского потенциала и ресурсов в процессы экономического развития страны.
Oколо 40 команд из диаспоры будут приглашены в Армению для участия в 6-дневных мероприятиях, oзнакомления c преимуществами ведения бизнеса в Армении, а также для использования возможностей сотрудничества и индивидуального наставничества.
В рамках программы будет организована интенсивная акселерационная программа, реализуемая международно признанным акселератором.
Мероприятия будут включать семинары, питч-сессии и возможности для нетворкинга, которые будут направлены на развитие представленного стартапа.
К участию в программе приглашаются технологические и инновационные стартапы, соответствующие одному из следующих критериев:
- Представители диаспоры, которые проживают за пределами Армении не менее 5 лет и имеют гражданство страны проживания, либо иной статус законного пребывания.
- Команды, не менее половины участников которых являются представителями диаспоры, проживающими за пределами Армении не менее 5 лет и имеющими гражданство страны проживания, либо иной статус законного пребывания.
- Репатрианты, которые на протяжении не менее 5 лет постоянно проживали за пределами Республики Армения и репатриировались в течение последних 6 месяцев․
Рабочими языками программы являются армянский и английский (будет обеспечен синхронный перевод также для русскоязычных участников).
Для получения более подробной информации о программе, просим посетить следующий сайт: https://neruzh.am/hy/, для подачи заявки[1], перейти по ссылке: https://gust.com/programs/neruzh-6-0-diaspora-tech-startup-program.
Крайний срок подачи заявок - 30 мая 2025 года.
Каждый стартап может представить 2 участников. Министерство высокотехнологичeской промышленности Республики Армения возьмет на себя расходы на авиабилеты, транспорт, проживание и питание участников.
Программа пройдет с 22 по 27 сентября 2025 года.
В случае возникновения вопросов, пожалуйста, обращайтесь по электронной почте neruzh@hti.am или по телефону +374 41 08 05 98 (WhatsApp, Telegram).
[1] Для получения доступа к вариантам заявки на армянском, русском и английском языках, просим выполнить следующие шаги: перейдите по указанной ссылке, нажмите кнопку "Apply by May 30", введите название организации на английском языке, после чего будет предоставлена возможность продолжить заполнение заявки на выбранном Вами языке.