Շարունակվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության «Ներուժ 6.0»` սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների պետական ծրագրի հայտերի ընդունումը
Հարգելի՛ հայրենակից,
Շարունակվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության «Ներուժ 6.0»՝ սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների պետական ծրագրի հայտերի ընդունումը:
Ծրագրի նպատակն է խթանել Հայաստանի տնտեսական առաջընթացն ու ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը, մասնագիտական հայրենադարձությունը, համահայկական ներուժի և կարողությունների ներգրավումը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործընթացներում:
Սփյուռքից շուրջ 40 թիմ կհրավիրվի Հայաստան՝ մասնակցելու 6-օրյա միջոցառումներին, ծանոթանալու Հայաստանում բիզնես վարելու առավելություններին, օգտվելու համագործակցությունների և անհատական մենթորության հնարավորություններից:
Ծրագրի շրջանակներում կկազմակերպվի ինտենսիվ աքսելերացիոն ծրագիր միջազգային հեղինակավոր աքսելերատորի կողմից:
Միջոցառումները կներառեն սեմինարներ, պատկերավոր ներկայացման նիստեր (pitch sessions), ցանցային հնարավորություններ (networking opportunities), որոնք ուղղված կլինեն ներկայացված ստարտափի զարգացմանը:
Ծրագրին կարող են դիմել տեխնոլոգիական և նորարարական ստարտափ գաղափարներ ունեցող
- այն սփյուռքահայերը, որոնք առնվազն 5 տարի և ավելի բնակվում են սփյուռքում և ունեն բնակության երկրի քաղաքացիություն կամ օրինական բնակության այլ կարգավիճակ,
- այն թիմերը, որոնց անդամների առնվազն կեսը սփյուռքահայեր են, ովքեր առնվազն 5 տարի և ավելի ապրում են սփյուռքում, ունեն տվյալ երկրի քաղաքացիություն կամ օրինական բնակության այլ կարգավիճակ,
- այն հայրենադարձները, որոնք 5 տարի և ավելի ապրել են սփյուռքում և հայրենադարձվել են վերջին 6 ամիսների ընթացքում:
Ծրագրի աշխատանքային լեզուներն են հայերենն ու անգլերենը (կապահովվի համաժամանակյա թարգմանություն նաև ռուսալեզու մասնակիցների համար):
Ծրագրի մանրամասներին ծանոթանալու համար կարող եք անցնել https://neruzh.am/hy/, հայտադիմում ներկայացնելու համար[1]՝ https://gust.com/programs/neruzh-6-0-diaspora-tech-startup-program հղումներով:
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2025 թ. մայիսի 30-ը:
Յուրաքանչյուր ստարտափից ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն կունենա 2 ներկայացուցիչ, որոնց Հայաստան ժամանման և մեկնման ավիատոմսի, տեղափոխման, կեցության և սննդի ծախսերը կհոգա ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը:
Ծրագիրը կիրականացվի 2025 թվականի սեպտեմբերի 22-27-ը:
Հարցեր ունենալու դեպքում կարող եք կապ հաստատել neruzh@hti.am էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ զանգահարել +374 41 08 05 98 (WhatsApp, Telegram) հեռախոսահամարով։
[1] Հայտադիմումների հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն տարբերակներին հասանելիություն ունենալու համար խնդրում ենք կատարել հետևյալ քայլերը՝ նշված հղումով անցնելուց հետո սեղմեք ՛՛Apply by May 30՛՛ կոճակը, կազմակերպության անվանումը գրեք անգլերենով, որից հետո հայտադիմումի լրացումը շարունակելու հնարավորություն կունենաք Ձեր նախընտրած լեզվով:

We are pleased to inform you that the application process for the Neruzh 6.0 Diaspora Tech Startups State Program, initiated by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, continues.
Dear Compatriot,
The program is aimed to contribute the economic progress of Armenia and the development of the startup ecosystem, professional repatriation and the involvement of pan-Armenian potential and opportunities, thereby contributing Armenia’s economic development.
About 40 teams from Diaspora will be invited to Armenia to participate in 6-day events, to learn about the benefits of doing business in Armenia, take the advantage of networking and individual mentoring opportunities. An intensive acceleration program will be organized by a reputable international accelerator within the framework of the program.
Events will include seminars, pitch sessions, networking opportunities aimed at developing the startups.
Technological and innovative startups that meet one of the following criteria are invited to participate in the program:
1. Diaspora Armenians who have been living in the Diaspora for at least five years and are citizens of their country of residence or have another legal residency status;
2. teams at least half of whose members are Diaspora Armenians who have been living in the Diaspora for at least five years and are citizens of their country of residence or have another legal residency status;
3. repatriates who have lived in the Diaspora for at least five years and have been repatriated within the last six months.
The working languages of the program are Armenian and English (simultaneous translation will be provided for Russian-speaking participants).
To learn more about the program, visit https://neruzh.am/hy/.
To apply, please use the following link: https://gust.com/programs/neruzh-6-0-diaspora-tech-startup-program[1].
The deadline for submitting applications is May 30, 2025.
Up to 2 participants from each startup will be invited to the event and the travel and accommodation costs for these people will be covered by the Ministry of High-Tech Industry of RA.
The program will take place on September 22-27, 2025.
If you have any questions, please contact us:
Email: neruzh@hti.am
WhatsApp, Telegram: +374 41 08 05 98
[1] To have access to the Armenian, Russian and English versions of the applications, please follow these steps; after clicking on the link, click on "Apply by May 30", write the name of the organization in English, after which you will have the opportunity to continue filling out the application in your preferred language.