Նախարարը և դեսպանը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման մի շարք ուղղություններ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ընթացքի, գործակցության նոր հնարավորությունների շուրջ։
Ռոբերտ Խաչատրյանն անդրադարձել է թվայնացման ոլորտում նախարարության կողմից իրականացվող գործունեությանը, նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն առաջնահերթ նշանակություն է տալիս ոլորտի զարգացմանը, կարևորում տնտեսության տարբեր ուղղություններում թվային տեխնոլոգիաների լայն կիրառությանը, էլեկտրոնային կառավարման արդիականացմանը։ Նախարարն ընդգծել է նաև, որ այդ ուղղությամբ իրականացված կարևորագույն աշխատանքներից է ՀՀ թվայնացման 2021-2025թթ. ռազմավարության մշակումը և ընդունումը։
Նիկոլաս Սխերմերսը ներկայացրել է թվայնացման ուղղությամբ Նիդերլանդների Թագավորության ունեցած փորձը, մանրամասնել Հայաստանի 2021թ. ՏՀՏ էկոհամակարգի հիման վրա արված Էլեկտրոնային առևտրայնացման (E-commercialization) ծրագիրը: Դեսպանը նշել է, որ այն իրականացվել է Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան և Հոլանդական ձեռնարկությունների գործակալության (RVO) կողմից և նպատակ ունի բացահայտելու Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի ներուժն ու կարողությունները, այդ ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել ներկայացված ծրագրի շուրջ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում անցկացնել աշխատանքային հանդիպում՝ առավել առարկայական քննարկելու բարձրացված հարցերն ու համագործակցության շուրջ մոտեցումները։

Министр и посол обсудили ряд направлений расширения сотрудничества
22 декабря министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Схермерса.
Стороны обменялись мнениями о ходе достигнутых договоренностей о сотрудничестве в сфере высоких технологий, новых возможностях сотрудничества. Роберт Хачатрян коснулся деятельности, проводимой министерством в сфере цифровизации, отметил, что правительство РА придает первостепенное значение развитию отрасли, уделяает особое внимание широкому использованию цифровых технологий в различных сферах экономики, модернизацию электронного правительства. Министр также подчеркнул, что одной из важнейших работ, проводимых в этом направлении, является разработка и принятие стратегии цифровизации РА на 2021-2025 годы.
Николас Схермерс представил опыт Королевства Нидерландов в направлении цифровизации, подробно рассказал о программе электронной коммерциализации на базе ИКТ-экосистемы Армении в 2021 году. Посол отметил, что она осуществляется посольством Нидерландов в Армении и Нидерландским агентством предпринимательства (RVO) и направлена на раскрытие потенциала и возможностей ИКТ-сектора Армении, а также перспектив сотрудничества в этом направлении.
В ходе встречи состоялось обсуждение представленной программы. Достигнута договоренность о проведении в ближайшее время рабочей встречи для более предметного обсуждения поднятых вопросов и подходов к сотрудничеству.