Նախարար Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Հայաստանի առաջին միաեղջյուր ընկերություն՝ Picsart
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի հետ հունվարի 8-ին այցելել է Հայաստանի առաջին միաեղջյուր Picsart ընկերություն, որը մեդիախմբագրման աշխարհի ամենամեծ ստեղծարար հարթակներից մեկն է՝ ամսական ավելի քան 150 միլիոն ակտիվ օգտատերով։
Picsart-ի հիմնադիր և գործառնական տնօրեն Հովհաննես Ավոյանի, արտաքին հարաբերությունների գծով տնօրեն Մադլեն Մինասյանի և կազմակերպչական արդյունավետության տնօրեն Նազելի Պետրոսյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջայց է կատարել ընկերության գրասենյակում՝ ծանոթացել պայմաններին, ձեռքբերումներին, առաջիկա տարիների զարգացման ծրագրերին և նպատակներին։
Նշվել է, որ Picsart-ում յուրաքանչյուր ամիս մոտ 1 միլիարդից ավելի պատկեր է ստեղծվում, խմբագրվում և տարածվում։ Picsart-ում առանձնակի կարևորվում է արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման ճյուղերի զարգացումը:
Մխիթար Հայրապետյանին է ներկայացվել նաև Picsart Academy-ի գործունեությունը, որը նոր սերնդի համալսարան է։ Այս համատեքստում քննարկվել է համագործակցության հնարավորությունները: Մտքեր են փոխանակվել նաև Picsart Academy-ն Հայաստանի սահմաններից դուրս բերելու և այն մարզերում ընդլայնելու վերաբերյալ:
Նախարարը նշել է, որ տեխնոլոգիական ոլորտը կառավարության գերակա ուղղություններից է, որի զարգացումը մեծապես կախված է նաև, թե ինչպես է պետությունը համագործակցում մասնավոր ընկերությունների հետ։ Քննարկվել են փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝ ոլորտի զարգացմանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների վերաբերյալ։
Մտքեր են փոխանակվել փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ։ Կարևորվել է նման ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպումը, ինչն էականորեն կնպաստի ոլորտային ընկերությունների հետ համագործակցության ամրապնդմանը։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՏՀՏԳՄ նախագահ Արմեն Բալդրյանը։
Picsart ընկերությունը գրասենյակներ ունի աշխարհի մի շարք երկրներում: Ընկերության աշխատակիցներից ավելի քան 400-ն աշխատում են հենց Երևանի գրասենյակում: Յուրաքանչյուր վայրկյան աշխարհում ավելի քան 800 նկար է խմբագրվում Picsart-ի հավելվածի միջոցով, որը հասանելի է 185 երկրում՝ 30 լեզվով:

RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, together with Deputy Minister Ruben Simonyan, visited Armenia’s first unicorn, Picsart, on January 8. Picsart is one of the world’s largest creative media editing platforms, with over 150 million monthly active users.
Accompanied by Picsart’s Founder and CEO, Hovhannes Avoyan, External Relations Director, Madlene Minassian, and Director of Organizational Effectiveness, Nazeli Petrosyan, the Minister toured the Picsart office to get acquainted with the company's working conditions, achievements, development programs, and goals for the coming years.
It was noted that more than 1 billion images are created, edited, and shared on Picsart every month. Picsart places particular importance on the development of artificial intelligence and machine learning.
Mkhitar Hayrapetyan was also introduced to the activities of Picsart Academy, a new-generation university. In this context, potential avenues for cooperation were discussed. Ideas were also exchanged on expanding Picsart Academy beyond Armenia's borders and into the regions.
The Minister noted that the technology sector is one of the Government's priority areas, the development of which largely depends on how the state collaborates with private companies. Various topics related to cooperation were discussed, including legislative reforms focusing on sector development.
Thoughts were exchanged on avenues for cooperation. The importance of organizing meetings in such a format was emphasized, as they significantly contribute to strengthening collaboration with sector companies.
The meeting was also attended by Armen Baldryan, Chairman of the UEICT.
Picsart has offices in several countries worldwide. More than 400 of the company's employees work in the Yerevan office. Every second, more than 800 photos are edited worldwide using the Picsart app, which is available in 185 countries and 30 languages.