Գևորգ Մանթաշյանն ընդունել է Հունաստանի ԱԳ փոխնախարար՝ հայ-հունական տնտեսական, արդյունաբերական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահին
- Հրապարակվել է՝ 18/12/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է Երևանում կայացած Հայ-հունական տնտեսական, արդյունաբերական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական 6-րդ նիստի շրջանակներում Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ, հայ-հունական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Կոնստանտինոս Ֆրագկոյանիսի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էր նաև ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը:
Մանթաշյանը բարձր գնահատելով հայ-հունական բարեկամական հարաբերությունները՝ ներկայացրել է նախարարության գործունեությունը, ոլորտի զարգացմանն ուղղված լայնածավալ ծրագրերն ու գրանցած հաջողություններն, անդրադարձել է նախարարության առջև դրված այլ խնդիրների և նպատակների իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Հանձնաժողովի համանախագահն իր հերթին կիսվել է Հայաստանում ոլորտի զարգացման դինամիկայի իր տպավորություններով՝ ներկայացրել է իր երկրի՝ ոլորտի զարգացմանը միտված ծրագրերն ու անելիքներն, ինչպես նաև ձեռքբերումները՝ շեշտելով, որ լիահույս է՝ Հայաստանի հետ համատեղ անելիքներ շատ կան:
Այդ համատեքստում կողմերն անդրադարձել են համատեղ իրականացվող ծրագրերին, քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել փոխշահավետ համագործակցության խորացման հետագա անելիքների և քայլերի ուղղությամբ:

Gevorg Mantashyan Receives Deputy Foreign Minister of Greece, Co-Chair of the Intergovernmental Commission on Economic, Industrial, and Scientific-Technical Cooperation between Armenia and Greece
On December 16, the First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Gevorg Mantashyan, hosted a delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, Co-Chair of the Armenian-Greek Intergovernmental Joint Commission, Konstantinos Fragkogiannis. The delegation included the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to the Republic of Armenia, Christos Sofianopoulos. The meeting took place within the framework of the 6th session of the Armenia-Greece Intergovernmental Commission on Economic, Industrial, and Scientific-Technical Cooperation held in Yerevan.
Mantashyan, expressing high regard for the amicable Armenian-Greek relations, presented the Ministry's activities, highlighting large-scale programs aimed at developing the industry and the successes achieved. He also elaborated on the ongoing efforts to address other tasks and objectives set before the Ministry.
The Co-Chair of the Commission, in turn, shared his impressions of the sector's development dynamics in Armenia, outlined Greece's programs and initiatives for sectoral development, and highlighted the achievements of his country. He expressed optimism about the potential for further collaboration with Armenia.
In this context, the parties discussed jointly implemented programs and addressed several issues of mutual interest. Agreements were reached on future actions and steps to expand mutually beneficial cooperation.